Vrei la cinematograf?

        Filme
          Actori, regizori, scenaristi, producatori
            vezi toate rezultatele »

            Stiri din filme

            Home » Stiri din filme » „Silver Linings Playbook” - marele câştigător la cea de-a 17-a ediţie a Premiilor Satellite

             

             

             

             

             

             

            Drama lui David O Russell a luat acasă în total cinci premii: „cel mai bun film”, „cel mai bun regizor” pentru Russell, „cea mai bună editare” pentru Jay Cassidy şi Crispin Struthers, precum şi „cel mai bun actor/cea mai bună actriţă” pentru actorii Bradley Cooper şi Jennifer Lawrence.

             

            Anne Hathaway a fost numită „cea mai bună actriţă în rol secundar” pentru interpretarea sa (Fantine) din „Les Misérables”, iar Javier Bardem a câştigat premiul „pentru cel mai bun actor în rol secundar” pentru portretizarea răufăcătorului Silva din „Skyfall”.

             

            Les Misérables”, care a avut cele mai multe nominalizări – 10 în total – a câştigat, de asemenea, la categoriile „cea mai bună melodie” şi „cel mai bun sunet”.

             

            Principalii câştigători ai Premiilor Satellite 2012, sunt:

             

            Motion Picture
            Argo
            Silver Linings Playbook - WINNER
            Beasts of the Southern Wild
            Les Misérables
            Skyfall
            Moonrise Kingdom
            The Sessions
            Lincoln
            Life of Pi
            Zero Dark Thirty

            Actress in a Motion Picture
            Jennifer Lawrence, Silver Linings Playbook - WINNER
            Emilie Dequenne, Our Children
            Keira Knightley, Anna Karenina
            Emmanuelle Riva Amour
            Laura Birn, Purge
            Laura Linney, Hyde Park on Hudson
            Jessica Chastain, Zero Dark Thirty

            Actor in a Motion Picture
            John Hawkes, The Sessions
            Omar Sy, The Intouchables
            Hugh Jackman, Les Misérables
            Joaquin Phoenix, The Master
            Denzel Washington, Flight
            Daniel Day-Lewis, Lincoln
            Bradley Cooper, Silver Linings Playbook - WINNER

            Actress in a Supporting Role
            Amy Adams, The Master
            Helene Florent, Café De Flore
            Anne Hathaway, Les Misérables - WINNER
            Helen Hunt, The Sessions
            Judi Dench, Skyfall
            Samantha Barks, Les Misérables

            Actor in a Supporting Role
            Philip Seymour Hoffman, The Master
            Robert De Niro, Silver Linings Playbook
            John Goodman, Argo
            Javier Bardem, Skyfall - WINNER
            Tommy Lee Jones, Lincoln
            Eddie Redmayne, Les Misérables

            Director
            David O. Russell, Silver Linings Playbook - WINNER
            Ben Affleck, Argo
            Kim Ki-Duk, Pieta
            Ben Lewin, The Sessions
            Steven Spielberg, Lincoln
            Kathryn Bigelow, Zero Dark Thirty

            Motion Picture, International Film
            Amour
            A Royal Affair
            The Intouchables - WINNER (tie)
            Our Children
            Kon-Tiki
            Pieta - WINNER (tie)
            Beyond the Hills
            War Witch
            Caesar Must Die

            Motion Picture, Animated or Mixed Media
            ParaNorman
            Wreck-It Ralph
            Rise of the Guardians - WINNER
            Brave
            Ice Age 4: Continental Drift
            Frankenweenie
            Madagascar 3: Europe's Most Wanted

            Motion Picture, Documentary
            The Central Park Five
            The Pruitt-Igoe, Myth
            The Gatekeepers
            Ai Weiwei: Never Sorry
            West of Memphis
            Chasing Ice - WINNER
            Marina Abramović: The Artist Is Present
            Searching for Sugar Man

            Original Screenplay
            Eric Toledano, Olivier Nakache, The Intouchables
            John Gatins, Flight
            Kim Ki-Duk, Pieta
            Roman Coppola, Wes Anderson, Moonrise Kingdom
            Paul Thomas Anderson, The Master
            Mark Boal, Zero Dark Thirty - WINNER

            Adapted Screenplay
            Ben Lewin The Sessions
            Tony Kushner, John Logan, Paul Webb, Lincoln
            Chris Terrio, Argo
            Tom Stoppard, Anna Karenina
            David O. Russell, Silver Linings Playbook
            David Magee, Life of Pi - WINNER

            Sursa: digitalspy.co.uk 


            Comenteaza subiectul

            Nume
            Email
            Comentariu
            Pentru a publica mesajul va rugam introduceti in spatiul liber codul de mai jos


            Toate campurile sunt obligatorii.
            Adresa ta de e-mail nu va aparea pe site
            Abonare newsletter

            Aboneaza-te la newsletterul FilmSi pentru a primi pe e-mail stirile care te intereseaza.

            Nici noua nu ne place spamul, asa ca iti garantam ca nu vom da email-ul tau altora.

            Abonarea s-a facut cu succes!