Vrei la cinematograf?

        Filme
          Actori, regizori, scenaristi, producatori
            vezi toate rezultatele »

            Stiri din filme

            Home » Stiri din filme » Critics Choice Awards: care sunt marii câştigători

            17 ianuarie 2015

            Autor: Oana Mosor

             

             

             

             

             

            Staruri precum Angelina Jolie, Reese Witherspoon, Michael Keaton, Julianne Moore şi Jennifer Aniston s-au reunit pentru un alt eveniment dedicat lor: cea de-a 20-a ediţie a galei Critics Choice Awards.

             

            Pelicula Boyhood, Michael Keaton şi Julianne Moore, s-au numărat printre marii câştigători, fiind premiaţi la categoriile cel mai bun film, cel mai bun actor şi cea mai buna actrita.

             

            Iată lista completă a câştigătorilor:

             

            Cel mai bun film


            Birdman (Fox Searchlight)
            Boyhood (IFC Films) - Câştigător
            Gone Girl (20th Century Fox)
            The Grand Budapest Hotel (Fox Searchlight)
            The Imitation Game (The Weinstein Company)
            Nightcrawler (Open Road)
            Selma (Paramount Pictures)
            The Theory of Everything (Focus Features) 
            Unbroken (Universal Pictures)
            Whiplash (Sony Pictures Classics)

             

            Cel mai bun actor


            Benedict Cumberbatch - The Imitation Game 
            Ralph Fiennes - The Grand Budapest Hotel 
            Jake Gyllenhaal - Nightcrawler 
            Michael Keaton - Birdman - Câştigător
            David Oyelowo - Selma 
            Eddie Redmayne - The Theory of Everything


            Cea mai bună actriţă


            Jennifer Aniston - Cake
            Marion Cotillard - Two Days, One Night
            Felicity Jones - The Theory of Everything
            Julianne Moore - Still Alice  - Câştigător
            Rosamund Pike - Gone Girl
            Reese Witherspoon - Wild


            Cel mai bun actor în rol secundar


            Josh Brolin - Inherent Vice
            Robert Duvall - The Judge 
            Ethan Hawke - Boyhood
            Edward Norton - Birdman
            Mark Ruffalo - Foxcatcher
            J.K. Simmons - Whiplash - Câştigător


            Cea mai bună actriţă în rol secundar


            Patricia Arquette - Boyhood - Câştigător
            Jessica Chastain - A Most Violent Year
            Keira Knightley - The Imitation Game 
            Emma Stone - Birdman 
            Meryl Streep - Into the Woods
            Tilda Swinton - Snowpiercer


            Cel mai bun tânăr actor/actriţă


            Ellar Coltrane - Boyhood  - Câştigător
            Ansel Elgort - The Fault in Our Stars
            Mackenzie Foy - Interstellar
            Jean Liberher - St. Vincent
            Tony Revolori - The Grand Budapest Hotel
            Quvenzhane Wallis - Annie
            Noah Wiseman - The Babadook


            Cea mai bună distribuţie


            Birdman - Câştigător
            Boyhood
            The Grand Budapest Hotel
            The Imitation Game
            Into the Woods
            Selma


            Cel mai bun regizor


            Wes Anderson - The Grand Budapest Hotel 
            Ava Duvernay - Selma
            David Fincher - Gone Girl
            Alejandro Gonzalez Inarritu - Birdman 
            Angelina Jolie - Unbroken
            Richard Linklater - Boyhood - Câştigător


            Cel mai bun scenariu original


            Birdman - Alejandro Inarritu, Nicolas Gabon, Armando Bo, Alexander Dinelaris - Câştigător
            Boyhood
             - Richard Linklater
            The Grand Budapest Hotel - Wes Anderson 
            Nightcrawler 
            - Dan Gilroy
            Whiplash - Damien Chazelle

             

            Cel mai bun scenariu adaptat

            Gone Girl 
            - Gillian Flynn - Câştigător
            The Imitation Game  - Graham Moore
            Inherent Vice - Paul Thomas Anderson
            The Theory of Everything - Anthony McCarten
            Unbroken - Joel and Ethan coen, Richard LaGravenese
            Wild - Nick Hornby

             

            Cea mai bună imagine

            Birdman - Emmanuel Lubezki - Câştigător
            The Grand Budapest Hotel - Robert Yeoman
            Interstellar - Hoyte Van Hoytema
            Mr. Turner - Dick Pope
            Unbroken - Roger Deakins

             

            Cea mai bună scenografie


            Birdman – Kevin Thompson/Production Designer, George DeTitta Jr./Set Decorator
            The Grand Budapest Hotel 
            - Adam Stockhausen/Production Designer, Anna Pinnock/Set Decorator - Câştigător
            Inherent Vice
             - David Crank/Production Designer, Amy Wells/Set Decorator
            Interstellar
             – Nathan Crowley/Production Designer, Gary Fettis/Set Decorator
            Into the Woods – Dennis Gassner/Production Designer, Anna Pinnock/Set Decorator
            Snowpiercer – Ondrej Nekvasil/Production Designer, Beatrice Brentnerova/Set Decorator

             

            Cel mai bun montaj


            Birdman - Douglas Crise, Stephen Mirrione - Câştigător
            Boyhood - Sandra Adair
            Gone Girl - Kirk Baxter
            Interstellar - Lee Smith
            Whiplash - Tom Cross

            Cele mai bune costume

            The Grand Budapest Hotel - Milena Canner - Câştigător
            Inherent Vice 
            - Mark Bridges
            Into the Woods
             - Colleen Atwood

             

            Cel mai bun machiaj şi coafură


            Foxcatcher
            Guardians of the Galaxy - Câştigător
            The Hobbit: the Battle of the Five Armies

            Into the Woods
            Maleficent


            Cele mai bune efecte vizuale


            Dawn of the Planet of the Apes - Câştigător
            Edge of Tomorrow
            Guardians of the Galaxy
            The Hobbit: The Battle of the Five Armies
            Interstellar 


            Cel mai bun film de animaţie


            Big Hero Six (Walt Disney Pictures)
            The Book of Life (20th Century Fox)
            The Boxtrolls (Focus Features)
            How to Train a Dragon 2 (DreamWorks Animation)
            The LEGO Movie (Warner Bros. Pictures)  - Câştigător


            Cel mai bun film de acţiune


            American Sniper 
            Captain America: The Winter Soldier
            Edge of Tomorrow

            Fury
            Guardians of the Galaxy - Câştigător


            Cel mai bun actor într-un film de acţiune


            Bradley Cooper - American Sniper - Câştigător
            Tom Cruise - Edge of Tomorrow
            Chris Evans - Captain America: The Winter Soldier
            Brad Pitt – Fury 
            Chris Pratt - Guardians of the Galaxy


            Cea mai bună actriţă într-un film de acţiune


            Emily Blunt - Edge of Tomorrow - Câştigător
            Scarlett Johansson - Lucy
            Jennifer Lawrence - The Hunger Games: Mockingjay – Part 1
            Zoe Saldana - Guardians of the Galaxy
            Shailene Woodley - Divergent


            Cea mai bună comedie


            Birdman (Fox Searchlight)
            The Grand Budapest Hotel 
            (Fox Searchlight) - Câştigător
            St. Vincent (The Weinstein Company)
            Top Five (Paramount Pictures)
            22 Jump Street
             (Sony)

            Cel mai bun actor într-o comedie


            Jon Favreau - Chef
            Ralph Fiennes - The Grand Budapest Hotel
            Michael Keaton - Birdman - Câştigător
            Bill Murray - St. Vincent
            Chris Rock - Top Five
            Channing Tatum - 22 Jump Street


            Cea mai bună actriţă într-o comedie


            Rose Byrne - Neighbors
            Rosario Dawson - Top Five
            Melissa McCarthy - St. Vincent
            Jenny Slate - Obvious Child - Câştigător
            Kristen Wiig - The Skeleton Twins


            Cel mai bun SF/Film horror


            The Babadook
            Dawn of the Planet of the Apes
            Interstellar - Câştigător
            Snowpiercer
            Under the Skin

            Cel mai bun film străin


            Force Majeure  - Câştigător
            Ida  
            Leviathan 
            Two Days, One Night
            Wild Tales


            Cel mai bun documentar


            CITIZENFOUR
            Glenn Campbell: I’ll Be Me
            Jodorowsky’s Dune
            Last Days in Vietnam

            Life Itself **Winner**
            The Overnighters


            Cel mai bun cântec

            “Big Eyes” – Lana Del Rey - Big Eyes
            “Everything is Awesome” – Jo Li and the Lonely Planet - The Lego Movie
            “Glory” - Common/John Legend - Selma **Winner**
            “Lost Stars” – Keira Knigthley - Begin Again
            “Yellow Flicker Beat” – Lorde - The Hunger Games: Mockingjay – Part 1


            Comenteaza subiectul

            Nume
            Email
            Comentariu
            Pentru a publica mesajul va rugam introduceti in spatiul liber codul de mai jos


            Toate campurile sunt obligatorii.
            Adresa ta de e-mail nu va aparea pe site
            Abonare newsletter

            Aboneaza-te la newsletterul FilmSi pentru a primi pe e-mail stirile care te intereseaza.

            Nici noua nu ne place spamul, asa ca iti garantam ca nu vom da email-ul tau altora.

            Abonarea s-a facut cu succes!