Vrei la cinematograf?

        Filme
          Actori, regizori, scenaristi, producatori
            vezi toate rezultatele »

            Stiri din filme

            Home » Stiri din filme » Premiile BAFTA 2015: „Boyhood”, cel mai bun film şi Eddie Redmayne, cel mai bun actor! Vezi lista completă a câştigătorilor!

             

             

             

             

             

            Premiile BAFTA 2015, cele mai prestigioase distincţii din cinematografia britanică, au fost decernate duminică, 8 februarie la Royal Opera House din Londra. Filmul Boyhood / 12 ani de copilărie a fost marele câştigător al serii, obţinând trei premii la principalele categorii: cel mai bun film, cel mai bun regizor (Richard Linklater) şi cea mai bună actriţă în rol secundar (Patricia Arquette).

             

            Eddie Redmayne a câştigat premiul pentru cel mai bun actor în rol pricipal pentru interpretarea lui Stephen Hawking din The Theory of Everything, în timp ce premiul pentru cea mai bună actriţă în rol principal i-a revenit lui Julianne Moore.

             

            Iată lista completă a câştigătorilor:

             

            Cel mai bun film

            “Boyhood,” Richard Linklater, Cathleen Sutherland - Câştigător
            “Birdman,” Alejandro G. Inarritu, John Lesher, James W. Skotchdopole
            “The Grand Budapest Hotel,” Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales, Jeremy Dawson
            “The Imitation Game,” Nora Grossman, Ido Ostrowsky, Teddy Schwarzman
            “The Theory of Everything,” Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony Mccarten

             

            Cel mai bun film britanic

            “The Theory of Everything,” James Marsh, Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony Mccarten - Câştigător
            “’71,” Yann Demange, Angus Lamont, Robin Gutch, Gregory Burke
            “The Imitation Game,” Morten Tyldum, Nora Grossman, Ido Ostrowsky, Teddy Schwarzman, Graham Moore
            “Paddington,” Paul King, David Heyman
            “Pride,” Matthew Warchus, David Livingstone, Stephen Beresford
            “Under the Skin,” Jonathan Glazer, James Wilson, Nick Wechsler, Walter Campbell

             

            Cel mai bun actor în rol principal
            Eddie Redmayne, “The Theory of Everything” - Câştigător

            Benedict Cumberbatch, “The Imitation Game”
            Jake Gyllenhaal, “Nightcrawler”
            Michael Keaton, “Birdman”
            Ralph Fiennes, “The Grand Budapest Hotel”

             

            Cea mai bună actriţă în rol principal
            Julianne Moore, “Still Alice” - Câştigător
            Amy Adams, “Big Eyes”
            Felicity Jones, “The Theory of Everything”
            Reese Witherspoon, “Wild”
            Rosamund Pike, “Gone Girl”

             

            Cel mai bun regizor
            “Boyhood,” Richard Linklater - Câştigător
            “Birdman,” Alejandro G. Inarritu
            “The Grand Budapest Hotel,” Wes Anderson
            “The Theory of Everything,” James Marsh
            “Whiplash,” Damien Chazelle

             

            Cel mai bun actor în rol secundar
            J.K. Simmons, “Whiplash” - Câştigător
            Edward Norton, “Birdman”
            Ethan Hawke, “Boyhood”
            Mark Ruffalo, “Foxcatcher”
            Steve Carell, “Foxcatcher”

             

            Cea mai bună actriţă în rol secundar
            Patricia Arquette, “Boyhood”
             - Câştigător
            Emma Stone, “Birdman”
            Imelda Staunton, “Pride”
            Keira Knightley, “The Imitation Game”
            Rene Russo, “Nightcrawler”

            Cel mai bun scenariu original
            “The Grand Budapest Hotel,” Wes Anderson - Câştigător

            “Birdman,” Alejandro G. Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris Jr, Armando Bo
            “Boyhood,” Richard Linklater
            “Nightcrawler,” Dan Gilroy
            “Whiplash,” Damien Chazelle

             

            Cea mai bună imagine
            “Birdman,” Emmanuel Lubezki - Câştigător

            “The Grand Budapest Hotel,” Robert Yeoman
            “Ida,” Lukasz Zal, Ryzsard Lenczewski
            “Interstellar,” Hoyte Van Hoytema
            “Mr. Turner,” Dick Pope

             

            Cel mai bun film de animaţie
            “The Lego Movie,” Phil Lord, Christopher Miller - Câştigător
            “Big Hero 6,” Don Hall, Chris Williams
            “The Boxtrolls,” Anthony Stacchi, Graham Annable

             

            Cel mai bun scenariu adaptat
            “The Theory of Everything,” Anthony Mccarten - Câştigător
            “American Sniper,” Jason Hall
            “Gone Girl,” Gillian Flynn
            “The Imitation Game,” Graham Moore
            “Paddington,” Paul King

             

            Cea mai bună coloană sonoră
            “The Grand Budapest Hotel,” Alexandre Desplat - Câştigător
            “Birdman,” Antonio Sanchez
            “Interstellar,” Hans Zimmer
            “The Theory of Everything,” Johann Johannsson
            “Under the Skin,” Mica Levi

             

            Cel mai bun documentar
            “Citizenfour,” Laura Poitras - Câştigător
            “20 Feet From Stardom,” Morgan Neville, Caitrin Rogers, Gil Friesen
            “20,000 Days on Earth,” Iain Forsyth, Jane Pollard
            “Finding Vivian Maier,” John Maloof, Charlie Siskel
            “Virunga,” Orlando Von Einsiedel, Joanna Natasegara

             

            Cel mai bun film străin
            “Ida,” Pawel Pawlikowski, Eric Abraham, Piotr Dzieciol, Ewa Puszczynska - Câştigător
            “Leviathan,” Andrey Zvyagintsev, Alexander Rodnyansky, Sergey Melkumov
            “The Lunchbox,” Ritesh Batra, Arun Rangachari, Anurag Kashyap, Guneet Monga
            “Trash,” Stephen Daldry, Tim Bevan, Eric Fellner, Kris Thykier
            “Two Days, One Night,” Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Denis Freyd

             

            Cel mai bun machiaj
            “The Grand Budapest Hotel,” Frances Hannon - Câştigător

            “Guardians of the Galaxy,” Elizabeth Yianni-Georgiou, David White
            “Into the Woods,” Peter Swords King, J. Roy Helland
            “Mr. Turner,” Christine Blundell, Lesa Warrener
            “The Theory of Everything,” Jan Sewell

             

            Cele mai bune costume
            “The Grand Budapest Hotel,” Milena Canonero - Câştigător

            “The Imitation Game,” Sammy Sheldon Differ
            “Into the Woods,” Colleen Atwood
            “Mr. Turner,” Jacqueline Durran
            “The Theory of Everything,” Steven Noble

             

            Cea mai bună scenografie
            “The Grand Budapest Hotel,” Adam Stockhausen, Anna Pinnock - Câştigător)
            “Big Eyes,” Rick Heinrichs, Shane Vieau
            “The Imitation Game,” Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald
            “Interstellar,” Nathan Crowley, Gary Fettis
            “Mr. Turner,” Suzie Davies, Charlotte Watts

             

            Cel mai bun montaj
            “Whiplash,” Tom Cross - Câştigător

            “Birdman,” Douglas Crise, Stephen Mirrione
            “The Grand Budapest Hotel,” Barney Pilling
            “The Imitation Game,” William Goldenberg
            “Nightcrawler,” John Gilroy
            “The Theory of Everything,” Jinx Godfrey

             

            Cel mai bun sunet
            “Whiplash,” Thomas Curley, Ben Wilkins, Craig Mann - Câştigător
            “American Sniper,” Walt Martin, John Reitz, Gregg Rudloff, Alan Robert Murray, Bub Asman
            “Birdman,” Thomas Varga, Martin Hernandez, Aaron Glascock, Jon Taylor, Frank A. Montaño
            “The Grand Budapest Hotel,” Wayne Lemmer, Christopher Scarabosio, Pawel Wdowczak
            “The Imitation Game,” John Midgley, Lee Walpole, Stuart Hilliker, Martin Jensen

             

            Cele mai bune efecte speciale
            “Interstellar,” Paul Franklin, Scott Fisher, Andrew Lockley (WINNER)
            “Dawn of the Planet of the Apes,” Joe Letteri, Dan Lemmon, Erik Winquist, Daniel Barrett
            “Guardians of the Galaxy,” Stephane Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner, Nicolas Aithadi
            “The Hobbit: The Battle of the Five Armies,” Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White
            “X-Men: Days of Future Past,” Richard Stammers, Anders Langlands, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer

             

            Cel mai bun star în ascensiune (votat de public)
            Jack O’Connell - Câştigător
            Gugu Mbatha-Raw
            Margot Robbie
            Miles Teller
            Shailene Woodley

             

             

            Sursa: variety.com


            Comenteaza subiectul

            Nume
            Email
            Comentariu
            Pentru a publica mesajul va rugam introduceti in spatiul liber codul de mai jos


            Toate campurile sunt obligatorii.
            Adresa ta de e-mail nu va aparea pe site
            Abonare newsletter

            Aboneaza-te la newsletterul FilmSi pentru a primi pe e-mail stirile care te intereseaza.

            Nici noua nu ne place spamul, asa ca iti garantam ca nu vom da email-ul tau altora.

            Abonarea s-a facut cu succes!