Vrei la cinematograf?

        Filme
          Actori, regizori, scenaristi, producatori
            vezi toate rezultatele »

            Stiri din filme

            Home » Stiri din filme » OSCAR 2015: Vezi nominalizările şi marii favoriţi de anul acesta

             

             

             

             


            Pe 22 februarie, va avea loc gala de decernare a premiilor Oscar la Dolby Theatre din Los Angeles. Evenimentul va fi transmis LIVE de la ora 03:30 pe www.procinema.ro. Filmele Birdman şi The Grand Budapest Hotel au primit cele mai multe nominalizări, 9 fiecare, fiind urmate de Boyhood (6 nominalizări), American Sniper (6 nominalizări) şi Whiplash (4 nominalizări).

             

            Iată lista completă a nominalizărilor:

             

            Cel mai bun film
            "American Sniper"
            "Birdman"
            "Boyhood"
            "The Grand Budapest Hotel"
            "The Imitation Game"
            "Selma"
            "The Theory of Everything"
            "Whiplash"

             

            Cel mai bun regizor
            Wes Anderson, "The Grand Budapest Hotel"
            Alejandro González Iñárritu, "Birdman"
            Richard Linklater, "Boyhood"
            Bennett Miller, “Foxcatcher”
            Morten Tyldum, "The Imitation Game"

             

            Cea mai bună actriţă
            Marion Cotillard, “Two Days, One Night”
            Felicity Jones, "The Theory of Everything"
            Julianne Moore, "Still Alice"
            Rosamund Pike, "Gone Girl"
            Reese Witherspoon, "Wild"

             

            Cel mai bun actor
            Steve Carell, "Foxcatcher" 
            Bradley Cooper, “American Sniper”
            Benedict Cumberbatch, "The Imitation Game"
            Michael Keaton, "Birdman"
            Eddie Redmayne, "The Theory of Everything"

             

            Cea mai bună actriţă în rol secundar
            Patricia Arquette, "Boyhood"
            Laura Dern, “Wild”
            Keira Knightley, "The Imitation Game"
            Emma Stone, "Birdman"
            Meryl Streep, "Into the Woods"

             

            Cel mai bun actor în rol secundar
            Robert Duvall, "The Judge"
            Ethan Hawke, "Boyhood"
            Edward Norton, "Birdman"
            Mark Ruffalo, "Foxcatcher"
            J.K. Simmons, "Whiplash"

             

            Cel mai bun scenariu adaptat
            Paul Thomas Anderson, “Inherent Vice”
            Damien Chazelle, "Whiplash"
            Jason Hall, “American Sniper”
            Anthony McCarten, "The Theory of Everything"
            Graham Moore, "The Imitation Game"

             

            Cel mai bun scenariu original
            Wes Anderson and Hugo Guinness, "The Grand Budapest Hotel"
            Dan Futterman and E. Max Frye, "Foxcatcher" 
            Dan Gilroy, "Nightcrawler"
            Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris and Armando Bo, "Birdman"
            Richard Linklater, "Boyhood"

             

            Cel mai bun film străin
            "Leviathan"
            "Ida"
            "Tangerines"
            “Timbuktu”
            "Wild Tales"

             

            Cel mai bun documentar
            "Citizenfour"
            “Finding Vivian Maier”
            "Last Days in Vietnam"
            “The Salt in the Earth”
            "Virunga”

             

            Cel mai bun film de animaţie
            "Big Hero 6"
            "The Boxtrolls"
            "How to Train Your Dragon 2"
            “Song of the Sea”
            "The Tale of The Princess Kaguya"

             

            Cel mai bun montaj
            "American Sniper"
            "Boyhood"
            “The Grand Budapest Hotel”
            "The Imitation Game"
            "Whiplash"

             

            Cel mai bun cântec
            "Everything is Awesome" from "The LEGO Movie" (written by Shawn Patterson)
            "Glory" from "Selma" (written by Common and John Legend)
            "Grateful" from "Beyond the Lights" (written by Diane Warren)
            "I’m Not Gonna Miss You" from "Glen Campbell: I'll Be Me" (written by Glen Campbell)
            "Lost Stars" from "Begin Again" (written by Gregg Alexander, Danielle Brisebois, Nick Lashley and Nick Southwood)

             

            Cea mai bună coloană sonoră
            Alexandre Desplat, "The Grand Budapest Hotel" 
            Alexandre Desplat, "The Imitation Game"
            Johann Johannsson, "The Theory of Everything"
            Gary Yershon, “Mr. Turner”
            Hans Zimmer, "Interstellar"

             

            Cea mai bună regie de imagine
            Roger Deakins, "Unbroken"
            Emmanuel Lubezki, "Birdman" 
            Dick Pope, "Mr. Turner"
            Robert Yeoman, "The Grand Budapest Hotel"
            Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski, “Ida”

             

            Cele mai bune costume
            "The Grand Budapest Hotel"
            “Inherent Vice”
            "Into the Woods"
            "Maleficent" 
            "Mr. Turner"

             

            Cel mai bun machiaj şi coafură
            "Foxcatcher"
            "The Grand Budapest Hotel"
            "Guardians of the Galaxy"

             

            Cea mai bună scenografie
            "The Grand Budapest Hotel"
            “The Imitation Game”
            “Interstellar”
            "Into the Woods"
            "Mr. Turner"

             

            Cel mai bun montaj de sunet
            "American Sniper"
            “Birdman”
            "The Hobbit: The Battle of the Five Armies"
            "Interstellar"
            "Unbroken"

             

            Cel mai bun mixaj de sunet
            "American Sniper"
            "Birdman"
            “Interstellar”
            "Unbroken"
            “Whiplash”

             

            Cele mai bune efecte vizuale
            "Captain America: The Winter Soldier"
            "Dawn of the Planet of the Apes"
            "Guardians of the Galaxy"
            "Interstellar"
            "X-Men: Days of Future Past"

             

            Cel mai bun scurtmetraj
            "Aya"
            “Boogaloo and Graham”
            “Butter Lamp”
            “Parvaneh”
            "The Phone Call"

             

            Cel mai bun scurtmetraj de animaţie
            "The Bigger Picture"
            "The Dam Keeper"
            "Feast"
            "Me and My Moulton"
            “A Single Life”

             

            Cel mai bun scurtmetraj documentar
            “Crisis Hotline: Veterans Press 1”
            "Joanna"
            "Our Curse"
            “The Reaper”
            "White Earth"



            Comenteaza subiectul

            Nume
            Email
            Comentariu
            Pentru a publica mesajul va rugam introduceti in spatiul liber codul de mai jos


            Toate campurile sunt obligatorii.
            Adresa ta de e-mail nu va aparea pe site
            Abonare newsletter

            Aboneaza-te la newsletterul FilmSi pentru a primi pe e-mail stirile care te intereseaza.

            Nici noua nu ne place spamul, asa ca iti garantam ca nu vom da email-ul tau altora.

            Abonarea s-a facut cu succes!